Czas na podsumowanie 2022 roku

W styczniu 2023 pracownicy  Gminnej Biblioteki Publicznej w Mszanie Dolnej  z/s w Kasinie Wielkiej  - podsumowali swoją działalność za 2022 rok.   W 2022 r nasz księgozbiór powiększył się o 1584 egzemplarze . Z dotacji Urzędu Gminy zakupiliśmy 814 książek , a 762 pozycje z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu : „ Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych” a 8 egzemplarze otrzymaliśmy bezpłatnie.  Zrealizowaliśmy w ubiegłym roku  ogółem 38035 wypożyczeń. W naszych ośmiu placówkach zarejestrowało się blisko tysiąc ośmiuset  użytkowników , oraz odnotowano  16885 odwiedzin.

GBP Mszana Dolna brała  udział w akcji „ Mała książka – wielki człowiek” . Kolejną edycję  tej akcji  zakończyliśmy pod koniec kwietnia  raportem . Wydano 82 wyprawki czytelnicze , w związku z akcją przybyło nam 71 nowych dziecięcych czytelników i wydaliśmy 57 dyplomów .  Aplikowaliśmy do kolejnej edycji projektu która ma rozpoczęła się w październiku 2022 r. Otrzymaliśmy nowo opracowane Wyprawki– także w wersji ukraińskiej dla dzieci , które z powodu rosyjskiej napaści na Ukrainę przebywają w naszym kraju.

W ramach Partnerstwa „ Zagórzańskie Dziedziny ”, którego głównym celem jest budowanie marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny w  naszych bibliotekach oraz za pośrednictwem strony www.gbpmszana.pl oraz profili na portalach społecznościowych poszczególnych bibliotek informujemy  o  aktualnej ofercie Marki , o podejmowanych  przez Markę działaniach , nowych wydarzeniach  . Przygotowywaliśmy też materiały do postów związanych z twórczością Władysława Orkana

GBP w ramach Partnerstwa Zagórzańskie Dziedziny współorganizowaliśmy  spotkanie autorskie  z Marią Frycz – Zoltek , promujące jej powieść dla dzieci i młodzieży „Franka”.

Przystąpiliśmy też do  współpracy z MBP w Limanowej , realizującej projekt pt.: „Tytus Czyżewski – pierwszy elektromagnetyczny poeta i malarz z Przyszowej”. W związku z tym odbyły się warsztaty  dla dzieci z tworzenia   magnesów z drewnianych talarków i ozdabianie ich różnymi technikami (m.in. decoupage, transfer na drewnie, malowanie pisakami do drewna, farbami).  Inspirowane  sztuką i wzorami ludowymi.

Gminna Biblioteka Publiczna w Mszanie Dolnej z/s w Kasinie Wielkiej aplikowała o środki finansowe  w kwocie 19 000,00 zł. w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0  na lata 2021-2025 .

Nazwa zadania :Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.

Z otrzymanej puli od września do listopada GBP zakupiła 762 egzemplarze.

Biblioteki gminne prócz głównych zadań tj. gromadzenia i udostępniania księgozbioru prowadzą  także działalność kulturalno-oświatową , współpracę ze szkołami. M.in. :

Filia w Łostówce w okresie przedświątecznym przeprowadziła Warsztaty Wielkanocne. W ramach współpracy z biblioteką szkolną uczniowie Zespołu Szkoły i Przedszkola w Łostówce uczestniczyli w warsztatach tworzenia ozdób świątecznych.

Filia w Mszanie Górnej służyła pomocą w szkolnym konkursie plastycznym poświęconym tamtejszej patronce Szkoły Podstawowej : Marii Konopnickiej.

12 maja z  okazji Tygodnia Bibliotek do Biblioteki Publicznej w Kasince Małej zawitały Smerfy i Jeżyki z przedszkola Bajkowy Świat w Kasince Małej.

Filie z Rabie Niżnej i Olszówce  współpracują  i umożliwiają spotkania lokalnym Kołom Gospodyń Wiejskich ( „Baby z Raby” i KGW Olszówka ). Filia w Rabie współpracuje z harcerkami z zastępu „Jaskier” 15 Tatrzańskiej Drużyny „Alpinarium „ ZHR. W  Bibliotece w Kasinie Wielkiej odbywają się spotkania Zespołu Regionalnego „Kasinianie –Zagórzanie”.

Odbywały się spotkania z czytelnikami ,cykliczne  głośne czytania  dzieciom ( Łętowe , Olszówka ) i konkursy biblioteczne : min  GBP w Kasinie Wielkiej wręczyła nagrody książkowe dla najlepszych czytelników roku szkolnego 2021/2022 .

Biblioteka w Kasinie Wielkiej przeprowadziła akcję letnią „ Wakacyjne spotkania w Bibliotece”. Dzieciom oferowaliśmy w tym czasie  wspólne czytanie, gry  planszowe , zabawy, zajęcia plastyczne  itp.

W miesiącu lipcu w Mszanie Górnej przeprowadzaliśmy inwentaryzację , tj scontrum księgozbioru.

Po raz kolejny Gminna Biblioteka Publiczna w Mszanie Dolnej z/s w Kasinie Wielkiej włączyła się do Akcji Narodowego Czytania . Lekturą tegoroczną zostały „Ballady i romanse” – Adama Mickiewicza. Nasze spotkanie odbyło się w Bibliotece Publicznej w Olszówce. Gośćmi tegorocznego spotkania byli : Bolesław Żaba - Wójt Gminy Mszana Dolna, Katarzyna Szybiak - Zastępca Wójta Gminy, Radna Gminy Pani Jolanta Mardausz, sołtys wsi Olszówka Andrzej Gackowiec, Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Olszówce - Urszula Rzepka, Przewodnicząca Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich w Olszówce wraz z zarządem, Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej z terenu całej Gminy , oraz Czytelnicy GBP w Olszówce.

W październiku we współpracy z Szkołą Podstawową nr1 w Kasinie Wielkiej wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „ Przerwa na Czytanie” . Cele było bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Pani dyrektor Elżbieta Ciężadlik czytała dzieciom klas 1-3.

W związku z bestialską napaścią Rosji na Ukrainę wyraziliśmy solidarność z narodem ukraińskim. Kilka pań bibliotekarek ( Lubomierz, Kasina Wielka )wzięło udział w kursie j. ukraińskiego on-line. Włączaliśmy się w kampanii informacyjną dla uchodźców .  Staraliśmy się wyszukiwać i udostępniać materiały  w języku ukraińskim , szczególnie te  dedykowane  dzieciom , pozwalające złagodzić wojenną traumę i pomagające zaaklimatyzować się w nowym miejscu pobytu.

Pracownicy GBP Mszana Dolna  uczestniczyli w szkoleniach i konferencjach Bibliotekarzy powiatu limanowskiego  podnosząc swoje kompetencje.