Narodowe Czytanie 2022

– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda , który od lat obejmuje honorowy patronat nad tym promującym czytelnictwo wydarzeniem.

Nasze spotkanie odbyło się w Bibliotece Publicznej w Olszówce.

Gośćmi tegorocznego spotkania byli : Bolesław Żaba - Wójt Gminy Mszana Dolna, Katarzyna Szybiak - Zastępca Wójta Gminy, Radna Gminy Pani Jolanta Mardausz, sołtys wsi Olszówka Andrzej Gackowiec, Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Olszówce - Urszula Rzepka, Przewodnicząca Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich w Olszówce wraz z zarządem, Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej z terenu całej Gminy , oraz Czytelnicy GBP w Olszówce.

Zaprezentowane zostały następujące utwory Adam Mickiewicza: Pierwiosnek, Świtezianka, Rybka, Powrót taty, Kurhanek Maryli, Dudarz .

Czytali nam w kolejności : Małgorzata Żmuda, Patrycja Macuga, Katarzyna Wacławik, Piotr Żmuda – licealiści , Andrzej Gackowiec , Jolanta Mardausz , Katarzyna Szybiak , Urszula Rzepka , Bolesław Żaba, Elżbieta Ciężadlik , Edyta Kościelniak , Aneta Skolarus i Karina Kościelniak - uczennica SP w Rabie Niżnej .

Oprawę muzyczną spotkania zapewniła kapela w składzie : Monika Potaczek, Patryk Traczyk , Robert Sroka. Plastycznie „ Ballady i romanse „ zinterpretowała w pięknych obrazach – Ada Gil .

A całość poprowadziła i przygotowała kierująca olszowską Biblioteką - Teresa Potaczek.

Jeszcze raz wszystkim obecnym dziękuję za przybycie i wspólne zanurzenie się w baśniowych , pełnych tajemniczości , emocji oraz zachwytu duchowością i przyrodą utworach, które stały się początkiem dziejów poezji romantycznej w Polsce i źródłem inspiracji dla wielu twórców późniejszych epok.

Elżbieta Ciężadlik – Dyrektor GBP Mszana Dolna z/s w Kasinie Wielkiej

zapraszamy do galerii

printFrom: https://gbpmszana.pl/aktualnosci/2022-09-08/narodowe-czytanie-2022.html
Adres: https://gbpmszana.pl/aktualnosci/2022-09-08/narodowe-czytanie-2022.html