Spotkanie autorskie

22 czerwca 2022 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mszanie Dolnej miało miejsce spotkanie autorskie z Marią Frycz-Zoltek. Pisarka promowała swa debiutancką powieść dla dzieci i młodzieży " Franka" w której znalazł się wątek zagórzański. Tytułowa bohaterka w dniu swioch jedenastych urodzin  odkrywa swoje rodzinne więzy z Bulandą – znachorem z Gorców, a co za tym idzie pewną magiczną, odziedziczoną po przodku mocą i przeznaczeniem. Książka będzie rarytasem dla wszystkich ceniących  wartość rodzimej tradycji ,oraz  wrażliwców ekologów broniących  świata flory i fauny. Będzie bowiem można porszać się wraz z bohaterami powieści  po znanych nam miejscach min. Tatrzańskim Parku Narodowym, Zakopanem, Lubomierzu , Turbaczu. Będzie można dowiedzieć się co czuje mały piesek zabrany szczenięciem od swojej mamy i poznający swoją nową ludzką rodzinę . Będzie można wreszczie ratować Królestwo Przyrody przed Bractwem Pustki - Saligią  i dowiedzieć się w jaki sposób wg. autorki  sławny Tomasz Chlipała zwany Bulandą pozyskał swoje niezwykłe moce uzdrawiania i leczenia ludzi i zwierząt.  Oraz - gdzie znajduje się tajemnicza Księga Źródła Prawdy.

Podczas promocji nie  zabrakło  zagórzańskich akcentów. Zagrali i zaśpiewali „Mali Łostowianie” wraz z Bogusławem Nawarą. Opowieść o Bulandzie z „Zagórzańskiej czytanki” przypomniała Martyna Michór, uczennica VII klasy Szkoły Podstawowej w Łostówce. A o swoich powiązaniach z rodziną Tomasza Chlipały  opowiedział nam Jan Żółtek - teść  Marii Frycz- Zoltek , którego opowieści o słynnym gorczańskim bacy i znachorze stały się jedną z inspiracji do powstania książki.

Organizatorami wieczoru autorskiego byli partnerzy i kreatorzy marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny: Burmistrz Miasta Mszana Dolna, Wójt Gminy Mszana Dolna, Wójt Gminy Niedźwiedź, Miejska Biblioteka w Mszanie Dolnej, Gminna Biblioteka Publiczna w Mszanie Dolnej z siedzibą w Kasinie Wielkiej, Gminna Biblioteka i Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu. Prowadziła je Janina Flig, dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola w Łostówce i radna miasta Mszana Dolna. Fragmenty powieści czytała aktorka Weronika Humaj. Obecni byli samorządowcy, przedstawiciele bibliotek i innych instytucji kultury z regionu, a także mieszkańcy. Wójt Bolesław Żaba w przemówieniu przypomniał sylwetkę pisarki Lilian Seymour-Tułasiewicz, która urodziła się w Kasinie Wielkiej, a związana była ze Stanami Zjednoczonymi w których obecnie mieszka autorka.


Comments (0)


Komentarze do tego artykułu są wyłączone.
printFrom: https://gbpmszana.pl/aktualnosci/2022-06-24/spotkanie-autorskie.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://gbpmszana.pl/aktualnosci/2022-06-24/spotkanie-autorskie.html