Znamy już laureatów konkursu literackiego

Poznaliśmy już listę laureatów Gminnego Konkursu Literackiego „ Świat za sto lat „ jaki przeprowadziła Gminna Biblioteka Publiczna w Mszanie Dolnej z siedzibą w Kasinie Wielkiej wpisując się w obchody „ Roku Stanisława  Lema” w setną rocznicę urodzin pisarza.

Honorowy Patronat nad konkursem objęli :

-  Wójt Gminy Mszana Dolna – Bolesław Żaba

-  Radny Powiatowy, Członek Komisji Kultury,

Turystyki i Sportu Powiatu Limanowskiego – Artur Żaba

Patronat Medialny TV 28

W konkursie wzięło udział 92 uczestników z terenu Gminy Mszana Dolna. W  kategorii I –(  Uczniowie klas V- VIII ) zgłosiło się   90 uczestników ze szkół podstawowych. W kategorii II  - (Uczniowie szkół ponadpodstawowych )- prac nie nadesłano . W kategorii III – ( Pełnoletni mieszkańcy) - wpłynęły  2 prace .

Komisja Konkursowa postanowiła nagrodzić 17 opowiadań science fiction

Komisja Konkursowa w składzie:

1. Jadwiga Marzec – przewodnicząca , sądecka artystka, pedagog, autorka poczytnych książek, malarka, poetka;
  2. Krystyna Trzupek – bibliotekarz Gminnej Biblioteki w Starej Wsi, dziennikarz Gazety Krakowskiej.
  3. Joanna Jordan – bibliotekarz Powiatowej Biblioteki Publicznej w Limanowej

postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

W I kategorii  wiekowej

Dwa równorzędne  I miejsca dla :

Pauliny Grabiec , kl.7 – ZPO Raba Niżna – 13 lat

Kariny Kościelniak , kl. 6 – ZPO Raba Niżna – 11 lat

Dwa równorzędne II miejsca dla :

Amelii  Piekarczyk , kl.5  - SP Glisne  - 11 lat

Miłosza  Malarza , kl. 5 – ZSiP nr 2 Mszana Górna – 12 lat

Dwa równorzędne III miejsca dla :

Aleksandry Stożek , kl. 7- ZPO nr 1 Kasinka Mała – 13 lat

Pauliny Skiby , kl. 7 – ZSiP nr 2 Mszana Górna – 12 lat

IV miejsce dla

Wojciecha Wojtasa , kl.5 - ZSiP Łostówka  - 11 lat

V miejsce dla

Marceliny  Cichorz , kl. 5 – ZSiP nr 1 Kasina Wielka -11 lat

Komisja Konkursowa postanowiła przyznać także siedem wyróżnień. Otrzymują je :

Filip Kucharzak , kl. 7 – SP nr 3 Kasinka Mała – 13 lat

Anna Niedojad , kl. 5 – SP Łętowe – 11 lat

Jakub Opyd ,kl. 7 – SP nr 1 Lubomierz – 12 lat

Michał Kołodziej , kl.7 ZSiP Łostówka – 12 lat

Mikołaj Łacny , kl. 6 – ZSiP nr 1 Kasina Wielka -12 lat

Krzysztof Nowak , kl. 7 – ZSiP nr 1 Kasina Wielka -13 lat

Milena Ziemianin, kl. 5 – ZSiP nr 2 Kasina Wielka – 11 lat

W II kategorii wiekowej prac nie nadesłano.

W III kategorii wiekowej wpłynęły 2 opowiadania

Jury postanawia przyznać zatem dwie równorzędne nagrody specjalne dla:

Doroty  Borowiec z Kasiny Wielkiej

Klaudii Gawronek z Kasinki Małej

Laureatom zostały wręczone okolicznościowe dyplomy i nagrody rzeczowe.:

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

Fundatorzy nagród :

Wójt Gminy Mszana Dolna  - Bolesław Żaba

Artur Żaba - Radny Powiatowy, Członek Komisji Kultury, Turystyki i Sportu Powiatu Limanowskiego

Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej

Gminna Biblioteka Publiczna w Mszanie Dolnej z/s w Kasinie Wielkiej

Uroczystość wręczenia nagród laureatom odbyła się 17 grudnia 2021 w Urzędzie Gminy Mszana Dolna w obecności Wójta Gminy – Bolesława Żaby, który podkreślił że” ilość nadesłanych  prac świadczy o dużym zaangażowaniu środowiska lokalnego , w szczególności  dzieci i młodzieży , co napawa optymizmem„ .  Komisja Oceniająca zwróciła  natomiast uwagę , że „Nadesłane opowiadania w większości inspirowane były obejrzanymi filmami i grami komputerowymi, stąd też przewijająca się często katastroficzna wizja świata, ale pojawiły się również prace przemyślane, nowatorskie, wprowadzające neologizmy i wymyślone nowoczesne urządzenia techniczne ułatwiające codzienne  życie w świecie za sto lat. Były też opowiadania zawierające przestrogi jak  chronić naturę i z optymistycznym przesłaniem. Duża ilość przesłanych prac rozgrywa się w kosmosie , a wyprawy na Marsa i do innej galaktyki stają się codziennością. Wyobraźnia młodych ludzi jest niczym nieograniczona, a Komisja konkursowa miała nie lada zadanie, w krótkim czasie wybrać najciekawsze prace.

Wśród niewielkiej dwuosobowej grupy w kategorii „pełnoletni” uwagę Jury zwróciła praca Klaudii Gawronek – gdzie autorka połączyła nowoczesność z tradycją, promując tym samym wartości regionalne.”

Wszystkim uczestnikom biorącym udział w konkursie gratulujemy wyobraźni i wrażliwości artystycznej, a laureatom życzymy dalszych sukcesów

Organizatorzy dziękują osobom, które wsparły  realizację konkursu: dyrektorom szkół, nauczycielom, rodzicom i opiekunom oraz bibliotekarzom. A w szczególności patronom  i fundatorom nagród.